Atrakcje - Tatrzańskie lusterka – Dolina Pięciu Stawów Polskich

Tatrzańskie lusterka – Dolina Pięciu Stawów Polskich

Tatrzańskie lusterka – Dolina Pięciu Stawów Polskich
 
Pisali o niej m.in. Kazimierz Przerwa-Tetmajer czy Seweryn Goszczyński, chociaż oddanie prawdziwego piękna Doliny Pięciu Stawów Polskich było nie lada wyzwaniem dla literata. Podziwiając jedno z najchętniej odwiedzanych miejsc w polskich Tatrach, każdy turysta chciałby być poetą…
 
Pięć… czy jednak sześć stawów?
 
Tak zwane „stawy polskie” to w rzeczywistości zespół jezior polodowcowych. Największe, Wielki Staw Polski, leży na wysokości 1665 m n.p.m. i zajmuje powierzchnię około 31 ha. Mniejsze, ale nie mniej urokliwe akweny, to Zadni, Czarny, Mały i Przedni Staw Polski. 
 
Co ciekawe, w dolinie znajduje się też szósty, mały staw, o groźnej i zarazem rozczulającej nazwie Wole Oko.  Jest to jednak jezioro niewielkie i okresowe, dlatego też nazwa uwzględnia tylko pięć zbiorników wodnych. Tatrzańskie diamenty są jednak skrzętnie ukryte przed wędrowcami…
 
Skarby Tatr dla wybrańców
 
Dolina Pięciu Stawów okazuje się bowiem dość dzika i trudno dostępna dla turysty. Szlak technicznie najprostszy rozpoczyna się na Polanie Roztoka, następnie przecina asfaltową trasę prowadzącą z Palenicy Białczańskiej na Morskie Oko i wiedzie dalej dość stromą ścieżką przez gęsty las. Wymagające podejście do samej doliny prowadzi do Wielkiej Siklawy, największego z polskich wodospadów. Kto zaś wyminie śliskie, niebezpieczne kamienie, znajdzie się już prawie u celu.
 
Po długiej drodze zachwycające widoki Doliny Pięciu Stawów smakują jeszcze lepiej, szczególnie w zestawie z daniami góralskiej kuchni serwowanymi przez gospodarzy schroniska działającego nad Przednim Stawem Polskim już od XIX wieku. 
 
 

schowek

0

Imię i nazwisko *

Twój adres e-mail *

Twój numer tel.

Temat wiadomości *

Treść wiadomości *
  • Schowek pozwala na dodawanie interesujących Cię obiektów noclegowych i póŸniejszą ich analizę.
  • Schowek "pamięta" dodane obiekty, nawet po wyłączeniu przeglądarki.
  • Dzięki schowkowi można wysłać wiadomoœć e-mail do kilku obiektów jednocześnie.
    W tym celu zaznacz interesujące obiekty i przejdź do opcji "Wyślij mail do wybranych obiektów".
  • Aby zminimalizować schowek, kliknij na     
  • Aby ukryć schowek, kliknij na     
  • Aby przywrócić schowek, kliknij na pokaż schowek dodaj na górze strony lub      w dolnej części, po lewej stronie.