Atrakcje - Krupówki - czyli krótko o długiej promenadzie

Krupówki - czyli krótko o długiej promenadzie

Chociaż główną atrakcją Zakopanego są niewątpliwie górskie wędrówki, myśląc o tym miasteczku nie sposób zapomnieć o innym, niezwykle popularnym celu spacerowiczów. Mowa oczywiście o Krupówkach, reprezentacyjnym deptaku w centrum Zakopanego, będącym jedną z najpopularniejszych ulic w Polsce. 
 
Z góry na dół
 
Nie bez powodu nazywa się Krupówki gastronomicznym i komercyjnym centrum Zakopanego. Górna część deptaku, który zaczyna się skwerkiem z pomnikiem Władysława Zamoyskiego przy skrzyżowaniu z Aleją 3 Maja, to przede wszystkim dzielnica sklepów odzieżowych i perfumerii znanych marek, a także wielu restauracji, barów, kawiarni, serwujących dania i napoje z całego świata – przeważa oczywiście kuchnia regionalna, jednak czasy kulinarnej ortodoksji tego miejsca dawno już odeszły w zapomnienie. 

Na straganie, w dzień targowy…
 
Krajobraz zmienia się nieco za swoistym „punktem kulminacyjnym” ulicy, jak czasem nazywa się czasem miejsce przecięcia się Krupówek z ulicą Kościuszki w okolicach Poczty Głównej. Niżej zwiększa się ilość budek z oscypkami, kramików pełnych góralskich kapci, kamizelek i przeróżnych innych pamiątek. Za skrzyżowaniem z ulicą Nowotarską ten stały jarmark osiąga swoje apogeum – tu przychodzi się po prostu na zakupy.
 
I jeszcze raz w górę
 
Gdy zaś - nasyceni niepowtarzalnym smakiem oscypka z grilla z konfiturą żurawinową, zaopatrzeni w góralskie kapcie i tysiąc innych, nie do końca potrzebnych rzeczy (prawo urlopu) – dotrzemy do końca Krupówek, oczom naszym ukaże się stacja kolei linowo-torowej na Gubałówkę. Każdy, kto ma ochotę (oraz  12 zł w portfelu -  tyle kosztuje bilet), może więc kontynuować wycieczkę. Widok na miasteczko i Tatry ze szczytu – niezapomniany!
 
 

schowek

0

Imię i nazwisko *

Twój adres e-mail *

Twój numer tel.

Temat wiadomości *

Treść wiadomości *
  • Schowek pozwala na dodawanie interesujących Cię obiektów noclegowych i póŸniejszą ich analizę.
  • Schowek "pamięta" dodane obiekty, nawet po wyłączeniu przeglądarki.
  • Dzięki schowkowi można wysłać wiadomoœć e-mail do kilku obiektów jednocześnie.
    W tym celu zaznacz interesujące obiekty i przejdź do opcji "Wyślij mail do wybranych obiektów".
  • Aby zminimalizować schowek, kliknij na     
  • Aby ukryć schowek, kliknij na     
  • Aby przywrócić schowek, kliknij na pokaż schowek dodaj na górze strony lub      w dolnej części, po lewej stronie.