Atrakcje - Piękny, choć niebezpieczny - Giewont

Piękny, choć niebezpieczny - Giewont

Dumnie górujący nad Zakopanem Giewont dla wielu turystów spędzających urlop w Zakopanem stanowi najważniejszy cel. Co pociąga nas w Giewoncie i kto może bez obaw się na niego wspiąć?
 
Na szczyt – odważnie i ostrożnie
 
Sądząc po przekroju społecznym wędrowców, których można spotkać w, często wielogodzinnej, kolejce (sic!) na szczyt, „wchodzić każdy może”. Monumentalny wierzchołek Giewontu, usytuowany na 1894 m n.p.m. i zwieńczony widocznym nawet z dołu słynnym krzyżem, nie odstrasza nawet zupełnie nieprzygotowanych do górskich wycieczek urlopowiczów. W klapkach po szlaku? I takie pomysły się zdarzają…
 
Nie polecamy jednak wspinania się w nieodpowiednim obuwiu, aby porwanie się na Giewont nie było równoznaczne z porwaniem się z motyką na słońce. A propos słońca – zanim wyruszymy w góry, warto sprawdzić, czy nie zanosi się na burzę. Ekstremalne zjawiska pogodowe stają się na Giewoncie naprawdę niebezpieczne  (stalowy krzyż ściąga pioruny), dlatego lepiej ich unikać.
 
Przy akompaniamencie potoku
 
Najpopularniejszy wydaje się szlak prowadzący przez Dolinę Strążyską. Mimo iż podejście nie jest łatwe, trasę tę wybiera większość turystów – drogę uprzyjemnia szemrzący Strążyski Potok, wyżej mija się tworzący się na nim wodospad oraz Potok Grzybowiecki. Po minięciu Przełęczy na Grzybowcu należy wejść na szlak niebieski, który wiedzie już prosto – acz stromo – na szczyt.
 
Ambitniejsi i bardziej wprawieni piechurzy chętnie udają się na Giewont innymi ścieżkami  - przez Halę Kondratową bądź Dolinę Małej Łąki. To jednak propozycje na dłuższe i znacznie bardziej wymagające marszruty. 
 

schowek

0

Imię i nazwisko *

Twój adres e-mail *

Twój numer tel.

Temat wiadomości *

Treść wiadomości *
  • Schowek pozwala na dodawanie interesujących Cię obiektów noclegowych i póŸniejszą ich analizę.
  • Schowek "pamięta" dodane obiekty, nawet po wyłączeniu przeglądarki.
  • Dzięki schowkowi można wysłać wiadomoœć e-mail do kilku obiektów jednocześnie.
    W tym celu zaznacz interesujące obiekty i przejdź do opcji "Wyślij mail do wybranych obiektów".
  • Aby zminimalizować schowek, kliknij na     
  • Aby ukryć schowek, kliknij na     
  • Aby przywrócić schowek, kliknij na pokaż schowek dodaj na górze strony lub      w dolnej części, po lewej stronie.